Wakacje – scenariusze zajęć

wierszyki o wakacjach krótkie

Wakacje – z czym kojarzy się to jedno słowo? Dorosłym z dwoma tygodniami (minimum), kiedy to nie będą musieć myśleć o pracy i innych obowiązkach. Dzieciom – z dwoma miesiącami, kiedy to w końcu nie będą musieć myśleć o szkole i o innych rzeczach, jakie powiązane są z tym tematem. Tak, bardzo przyjemne słowo, jakie na pewno wiąże się dla każdej osoby z pozytywnymi emocjami.

Zakończenie roku szkolnego

Zanim jednak przyjdzie do oficjalnego rozpoczęcia wakacji, będzie jeszcze do pokonania czerwiec, który to zwiastuje nadejście owych przyjemnych chwil. Ten miesiąc to tak naprawdę ostatnia prosta dla uczniów, którzy mają ostatnie kilka chwil na poprawienie swoich ocen i podciągnięcie ich na lepsze.

Czerwiec to także bardzo intensywny moment, kiedy to nauczyciele przygotowują się do zakończenia roku szkolnego z uroczystą oprawą. To nie tylko rozdanie świadectw. To także występy, jakie opracowywane są według indywidualnych scenariuszy. Nikt nie ma nic narzuconego, więc trzeba wykazać się nie lada kreatywnością, aby zakończenie roku szkolnego było naprawdę miłą uroczystością, w jakiej aktywnie udział brać będą uczniowie.

Wakacje, znów będą wakacje!

Nauczyciel odpowiedzialny za scenariusz zakończenia roku szkolnego znajdzie wierszyki o wakacjach krótkie, które wyznaczeni uczniowie będą recytować podczas wspólnego spotkania z innymi klasami i nauczycielami. Trzeba przyznać, że trochę tych wierszyków jest, więc naprawdę jest w czym wybierać. Dla młodszych dzieci, coś nieco bardziej łatwiejszego. Starsi mogą wybrać poezję, która ma przynajmniej kilka wersów, np. wiersz pt. „Czerwiec”. Cztery zwrotki, które nie są zbyt trudne, ale trzeba się nie lada wysilić, aby je zapamiętać. Sam „Sierpień” ma dwie zwrotki, ale po kilka linijek, więc raczej będzie to wiersz przeznaczony dla starszych. Nauczenie się krótkich wierszyków o wakacjach to dla dzieci zawsze wyzwanie.

Temat do omówienia na lekcje

Krótki wiersz o wakacjach to nie tylko temat, który powiązany jest z zakończeniem roku szkolnego. To dobry powód, aby znaleźć ciekawe, interesujące tematy, jakie będzie można omawiać z dziećmi jeszcze podczas roku szkolnego. Można o tym mówić już powoli pod koniec maja, kiedy to zostanie jedynie miesiąc do tego, aby oficjalna uroczystość zakończenia roku szkolnego się odbyła.

Zresztą, nie tylko wierszyki o wakacjach, ale jest wiele innych zabaw, jakie można zaplanować, które świetnie przydają się w szczególności w młodszych klasach. Nie można bowiem zapomnieć o tym, że nauka wierszy o wakacjach oraz o innej tematyce, świetnie pobudza pracę mózgu. Jednak nie tylko wierszami żyją młodzi uczniowie, ale również innymi zabawami, jakie można oprzeć o tematyce wakacyjnej.

Mowa tutaj o takich zabawach jak: tworzenie letnich prac plastycznych różnymi metodami, opisywanie swoich wspomnień z wakacji (tworzenie opowiadania) z lat poprzednich, tworzenie ustnych wypowiedzi na temat tego gdzie chciałbym pojechać jak dorosnę, itd. Można przy okazji omówić różne kraje, ich kulturę, główne atrakcje, dzięki czemu będzie można urządzić sobie fascynującą wycieczkę po różnych zakątkach świata.