Wiersze relaksacyjne dla dzieci

wierszyki masażyki

Każdy rodzic i pedagog wie, że dzieci chłoną i poznają świat najlepiej poprzez zabawę. Jeśli taka zabawa przy okazji jest szybka, do odegrania w każdych warunkach, a w dodatkowo wspiera logopedycznie i sensorycznie – to czy nie warto się nią zainteresować?

Wierszyki masażyki dla dzieci – czym właściwie są?

Jest to aktywność pobudzająca wiele zmysłów naraz. Wraz z recytowaniem wierszyka należy pokazać pewne elementy ruchem, dotykając przy tym dziecka. Wydaje się prostą zabawą, jednak wnosi wiele korzyści dla samego rozwoju dziecka. Stanowi urozmaiconą wersję zwykłego odczytywania wierszy, która mocniej działa na wyobraźnię pociechy.

Plusy wierszyków-masażyków

Przytulanki czyli wierszyki na dziecięce masażyki – jakie korzyści z nich płyną?Jak już zostało wyżej wspomniane, plusów takich wierszyków jest całkiem sporo. Sama ich zamienna nazwa („Przytulanki”) sugeruje ważną korzyść: mianowicie, pogłębia więź między dzieckiem a opiekunem. To jednak tylko początek całej listy zalet:

  • rozwija wyobraźnię i kreatywność;
  • rozbudzają ciekawość świata i zachęcają do dalszego go odkrywania;
  • uspokajają i relaksują dziecko;
  • wspomagają rozwój mowy;
  • ćwiczą samoświadomość ciała i koordynacji;
  • pomagają w rozwijaniu koncentracji;
  • uczą rozpoznawać kierunki (góra-dół, prawo-lewo), a także nazwy części ciała;
  • dostarczają bodźce dotykowe;
  • stanowią przede wszystkim rozrywkę.

Jak widać, wiele pozytywów płynie z tak prostych i przyjemnych czynności. Co więcej, można się w nie bawić wszędzie, bo nie wymagają specjalistycznego sprzętu, zabawek czy dużej przestrzeni, np. wierszyki masażyki dla dzieci wspaniale sprawdzą się podczas czekania w kolejce do lekarza.

Wierszyki masażyki dla dzieci – na co należy zwrócić uwagę?

Omawiana aktywność wiąże się przede wszystkim z dotykiem – jeśli dziecko za nim nie przepada, może nie czuć się zrelaksowane, a wręcz przeciwnie: będzie spięte i rozdrażnione. Należy wtedy przerwać zabawę. Specjaliści zalecają, by masażyki wykonywać najlepiej przed snem, by pomóc dziecku uspokoić się i ułatwić zasypianie. Nie należy traktować tej czynności jako przykry obowiązek, a raczej cenny czas, jaki spędzamy razem z dzieckiem. Warto też obrócić role i dać się samemu pomasować przez dziecko. Będzie to dla niego bardzo pouczające doświadczenie, które zaowocuje wzrostem empatii.

Gdzie szukać wierszyków masażyków? Są dostępne darmowe propozycje w internecie, zatem większość wymówek, by wypróbować aktywność zostaje odcięta. Dla bardziej wymagających i dociekliwych, istnieją specjalnie stworzone publikacje na ten temat, dostępne w księgarniach internetowych jak i stacjonarnych. Są zwykle tworzone przez specjalistów – pedagogów, bądź specjalistów – logopedów, w zależności na jakim problemie rodzic pragnie się bardziej skupić. Dziecku, które ma zaburzenia w rozwoju mowy bardziej przydadzą się serie  wierszyków masażyków skupiające się na powtórzeniach konkretnych sylab czy zbitek spółgłoskowych, natomiast pociechy ze wzmożonym napięciem docenią wierszyki bardziej nastawione na sam dotyk.