Zestaw ćwiczeń gimnastycznych „Szukamy wiosny” 4 latki.

Metoda naśladowcza oraz zabawowa.

• „Słońce i deszcz” – zabawa porządkowa i orientacyjna.

Dzieci mają za zadanie biegać w sposób swobodny w przeróżnych kierunkach. Na hasło „SŁOŃCE”, muszą się zatrzymać i stoją z rękami podniesionymi. Z kolei na hasło „DESZCZ” przykucają oraz chowają swoje głowy.

• „Szukamy słońca” – ćwiczenia bardzo dużych grup mięśniowych.

Dzieci mają uniesione ręce i siedzą w siadzie skrzyżnym. Wykonują skręty tułowia w prawo i w lewo – w ten sposób szukają słoneczka na niebie.

• „Niedźwiadki wygrzewają się na słońcu”  – zabawa, przy której się czworakowuje.

Dzieci chodzą na czworakach. Następnie zatrzymują się i kładą na plecach. Poruszają rękami oraz nogami, które są uniesione w górę. Na hasło N: Słońce schowało się! Niedźwiadki mają iść dalej.

• „Przyleciały ptaki” – zabawa z biegiem.

Dzieci biegają w jednym kierunku i poruszają rozłożonymi szeroko ramionami,

• „Bociany chodzą po łące” – zabawa z równowagą.

Dzieciaki chodzą z unoszeniem wysoko kolan. Co pewien czas dzieci, które naśladują bociany, zatrzymują się i stają na jednej nóżce. Następnie rozkładają szeroko ramiona. Zamiast szeleszczącej trawy można użyć gazet. Całą procedurę ćwiczeń z użyciem gazet można znaleźć na naszym blogu – to świetna zabawa.

• „Zajączki” – zabawa z podskokami.

Dzieci wykonują podskoki na jednej, jak i na drugiej nodze. Po serii podskoków zajączki się zatrzymują i zaczynają nasłuchiwać z dłońmi przy uszach. Wykonują skręty w jedną, jak i w drugą stronę.

• „Wypatrujemy przez lornetkę wiosny” – ćwiczenia mięśni grzbietu.

Dzieciaczki leżą sobie na brzuchu. Łokcie powinny być wsparte o podłogę. Dłonie zwinięte przy oczach powinny naśladować lornetkę. Dzieci co jakiś czas mają wznosić łokcie.

• „Mucha na suficie” – ćwiczenia brzucha.

W leżeniu na brzuchu dzieci poruszają rękami oraz nogami uniesionymi w górę. Naśladują poruszająca się muchę.

• „Wąchanie kwiatków” – ćwiczenia oddechowe.

Dzieci swobodnie chodzą, co pewien czas się pochylają i wąchają pierwsze kwiatki.

• Marsz po obwodzie koła wraz ze śpiewem piosenki o wiosennej tematyce.