Słynne wiersze dla dzieci – wierszyk o kotku

wierszyk o kotku

Koty to istoty słodkie, trochę nieprzewidywalne i pełne szalonych pomysłów. Zostaw mały przedmiot na stole, a kociak zapewne postanowi go zrzucić.

Krótki wierszyk o kotku co zbił jajeczko, którego tytuł brzmi „W pokoiku na stoliku” nawiązuje właśnie do tego kociego zamiłowania.

Kotek – psotek, który jest bohaterem tej wyliczanki, na stole znajduje mleczko (które wypija) i jajeczko. Jajko zrzuca ze stołu ogonkiem . Czy kociak wie, że tym sposobem je potłucze i będzie mógł spałaszować pyszny środek? Nie jest nam dane dowiedzieć się, co stałoby się z rozbitym jajkiem, gdyby zostało sam na sam z mruczkiem. W miejscu zbrodni pojawia się postać określona, jako pani, a w domyśle właścicielka niesfornego kociaka. Na widok zniszczeń reaguje ona dość impulsywnie i niestety wymierza biednemu kociakowi karę cielesną. Nie wiadomo, jak mocno, ale wiadomo, że pani kotka po prostu zbiła.

Dwie wersje

Wierszyk o kotku, co zbił jajeczko ma dwie wersje: krótszą i dłuższą. Krótsza kończy się, kiedy pani właścicielka sprząta stłuczone jajko zaraz po tym, jak bije  psotnego kota. Można się domyslić, że jest poirytowana dodatkową pracą spowodowana przez psotnika w futrze.

W dłuższej wersji pojawia się tata, który najpierw chowa kota. Po upewnieniu się, że zwierzak jest bezpieczny, tatuś całuje mamusię.

Koty w wierszykach dla dzieci

Koty są zabawnymi zwierzakami i pojawiają się często w wierszykach dla dzieci.

Wiersz „Kotek” Juliana Tuwima to lekki utwór opisujący kota tęskniącego za smakiem mleka. W wierszu kot skarży się, że  jego miska jest pusta, a porcje, które dostaje są zbyt małe. Jest do tego stopnia zachłanny, że śni mu sie mleczna rzeka. Przez sen robi zadowolone miny i chlipie.

Temat jedzenia pojawia się w wierszykach  o kotkach często.

Kolejny zabawny, krótki wierszyk pod tytułem „Chory kotek” jest historią z morałem. Autor Stanisław Jachowicz przestrzega nas w nim przed obżarstwem, objadaniem się.

Główny bohater wiersza leży w łóżku z gorączką. Jest to kot z ogromnym apetytem, który niestety stracił nad nim kontrole. Kot doktor zaleca mu ścisłą dietę i odpoczynek.  Nasz żarłoczny pacjent  łatwo się nie poddaje i wypytuje lekarza, czy aby napewno nie może skubnąć czegoś bardziej treściwego, niż zalecony mu kleik.

W zabawny sposób autor przestrzega dzieci przed brakiem umiaru i niezdrowym odżywianiem. Podkreśla, że nierozsądne łakomstwo może prowadzić do choroby. Wiersz został wydany w 1824 roku jako część publikacji „Bajki i powiastki”, ale jego przesłanie jest ponadczasowe. Nadwaga i otyłość jest realnym zagrożeniem dla zdrowia i początkiem wielu chorób.

Ten sam autor napisał wierszyk o dwóch kotkach. Jeden z nich jest ładny, ale kradnie jedzenie z szafki. Drugi jest bury i niezbyt urodziwy, ale pomaga właścicielowi wypłaszajac szczury z posesji. Na końcu wiersza pada pytanie, którego kota wolą dzieci. Pożyteczność burego kotka jest doceniona, a wygląd jest traktowany, jako czynnik mało istotny.

Jest mnóstwo wierszyków o kotkach. Ich niesforna, nieprzewidywalna natura i ciekawość świata powoduje, że są wdzięcznymi bohaterami.

Dzieci kochają zwierzątka i użycie ich w literaturze jest prostą drogą do podbicia serc małych czytelników.