15 pomysłów na zabawę z piłką

zabawy z piłką

Sposobów na poprawienie humoru dzieciom i nie tylko jest wiele. Zabawy z piłką to tylko jedna ze sprawdzonych opcji, która nie tylko podniesie poziom dopaminy, ale również pozwoli na całkowite rozluźnienie się, a także pracę mięśni, wskazaną na co dzień. Poznajmy kilka zabaw z piłką idealnych dla wszystkich!

Zabawy z piłką dla dzieci i dorosłych

• Gra w kolory – polega ona na staniu w kole i rzucaniu piłką do rówieśnika, jednocześnie wypowiadając wybrany kolor. Jest to ideał zabawy z piłką dla dzieci. Zasada jest jedna – nie wolno złapać piłki, kiedy ktoś wypowie kolor czarny!
  • Gra w imiona – gra na poznawanie się. Znowu stoimy w kółku, tym razem nie ma żadnych zasad, po prostu ruzcając piłkę do rówieśnika wypowiadamy na głos swoje imię.
  • Ćwiczenie liczenia – opiekun ma za zadanie podać liczbę, a następnie rzucić piłką do dziecka. Dziecko powinno kozłować piłkę odpowiadającą ilośćrazy do wypowiedzianej przez opiekuna liczby, a następnie się zatrzymać.
  • Koszykówka – ustawiamy kosz lub miskę, cokolwiek, do czego wpaść może piłka. Na zmianę z róieśnikiem lub rodzicem dziecko ma próbować wrzucić piłkę do pojemnika.
  • Trafianie piłką – gra dla dziecka i rówieśnika, w której trafić trzeba ruchomy cel, czyli przeciwnika. Kiedy zostanie on trafiony następnie on wciela się w rolę osoby rzucającej.
  • Siatkówka – wcale nie będzie nam potrzebna żadna siatka. Grupa może nawet stanąć w kółku i odbijać między sobą piłkę na zasadach siatkówki. Jes to świetny pomysł dla zabawy z piłką w kole.
  • Wyścigi – dla starszych dzieci wyścigi polegać mają na kozłowaniu piłką do wyznaczonej mety, dla młodszych turlanie piłki po ziemi. Nawet raczkujące dzieci mogą brać udział w tej zabawie!
  • Toczenie pod mostem – świetny pomysł na zabawy z piłką, który nie tylko da dużo radości, jak również wzmocni więź między dzieckiem a opiekunem. Zadaniem opiekuna będzie stanie w rozroku, podczas kiedy dziecko ma przetoczyć piłkę między jego nogami.
  • Kręcenie piłki na palcu – trening czyni mistrza. Nie jest to łatwe, dlatego na długo zajmie dziecko.
  • Slalom z piłką – warto ustawić kilka drążków, między którymi dziecko ma piłkę turlać lub kopać. Nauczy to balansu oraz kontroli nad przedmiotem.
  • Gra w głupiego Jasia – potrzebne będą do niej trzy osoby, dwie z nich mają rzucać do siebie i nie pozwolić na to, aby trzecia osoba, stojąca w środku, złapała piłkę!
  • Turlanie na siedząco – dziecko i opiekun mają siedzieć na przeciwko siebie i turlać do siebie piłką po podłodze.
  • Odbijanie od podłogi – świetna zabawa, kiedy dziecko potrafi podnieść przedmiot nad swoją głowę.
  • Leżenie i turlanie piłki po podłodze – można bawić się nawet z dzieciem, które jeszcze nie do końca kontroluje swoje ruchy.
  • Kto silniejszy – dzieci mają za zadanie jak najmocniej odbić piłkę od podłogi. Wygrywa ten, kogo piłka wzniesie się wyżej.