Czym jest i kiedy odbywa się pasowanie na ucznia?

pasowanie na ucznia

Z czym kojarzy się szkoła podstawowa? Rodzicom na pewno z beztroskimi latami, kiedy to nie musieli dosłownie niczym się przejmować. Dzieciom – to zależy na jakim etapie są. Maluchy, które opuszczają bezpieczne mury przedszkolne wiedzą, że czeka ich ogrom nowych obowiązków, ale także fascynująca przygoda.

Pasowanie na ucznia

To także pasowanie na ucznia, które dla tych małych dzieci oznacza, że oficjalnie zostali przyjęci w poczet braci uczniowskiej szkoły podstawowej. Może ktoś powie, że to uroczystość jakich w szkole odbywać się będzie wiele. Jednak tak nie jest. Chyba można nawet posunąć się do stwierdzenia, że to takie oficjalne pożegnanie z przedszkolem i rozpoczęcie przygody ze szkołą. Czym tak naprawdę jest takie pasowanie? Kiedy odbywają się pasowania na ucznia?

Oficjalna uroczystość

Pasowanie na ucznia odbywa się dla klas pierwszych, które dopiero rozpoczęły przygodę z nauką. Tak jak w przedszkolu odbywa się pasowanie na przedszkolaka, tak w szkole ma miejsce ta sama uroczystość. O ile jednak w przedszkolu, pasowanie może odbyć się w każdym roku, o tyle w szkole urządzone jest tylko dla klas pierwszych.

Pasowanie na ucznia scenariusz: to tak naprawdę symboliczne „dotknięcie” młodego żaka kredką/piórem wielkości XXL przez dyrektora lub wychowawcę. Osoba, która będzie tego dokonywać uzależniona jest tak naprawdę od danej placówki edukacyjnej. Bo nie ma ściśle narzuconego scenariusza, który jest obowiązkowy. Każda szkoła ma tak naprawdę pełną dowolność w tym temacie.

Kiedy takie uroczyste spotkanie powinno się odbyć? Wszystko zależne jest tak naprawdę od szkoły. Jednak nie ma co odwlekać tego w czasie, żeby jak największa ilość dzieci mogła w tym uczestniczyć. Jak wiadomo okres października-stycznia to intensywny okres chorobowy. Może się okazać, że dużej części dzieci nie będzie. Dlatego warto takie spotkanie urządzić na końcu września lub na początku października. Tak, aby można było bez problemu całą imprezę dla klas pierwszych zaplanować.

O czym nie można zapomnieć na pasowaniu?

Jak już było mówione, całokształt imprezy uzależniony jest od danej szkoły. Dzieci na pewno będą musiały złożyć przyrzeczenie bycia dobrymi uczniami. Każda szkoła ma swoją formułę, jaką dzieci będą wypowiadać wspólnie lub każdy osobno. Pasowanie na ucznia dekoracja to moment, kiedy należy zaprosić rodziców. Mama i tata muszą być uczestnikami tego jakże ważnego spotkania, jakie na pewno wywoła w nich ogromne emocje. Oj, całkiem możliwe, że niejeden rodzic będzie ocierał kąciki oczu chusteczką.

Pasowanie na ucznia–  dekoracje w sali muszą być adekwatne, należy ten dzień w odpowiedni sposób upamiętnić. Jak? Chociażby dyplomami, jakie szkoła powinna zamówić na tą okazję. Mogą to być również medale pamiątkowe dla młodych uczniów. Tutaj również nie ma nic ściśle narzucone i każda szkoła może wyjść z własną inicjatywą.

Bo to, że zdjęcia będą wykonywane, nie ma co wątpić. Każdy rodzic na pewno będzie fotografował/filmował tak ważną uroczystość dla swojego zdjęcia. Taka pamiątka też jest wskazana.